Стареча астенія: симптоми і лікування захворювання

Після 65 років більшість людей стикається з симптомами старіння. Деякі вважають їх нормальними супутниками похилого віку, не намагаючись щось зробити. 

Насправді комплекс негативних ознак — наслідок старечої астенії. Важливо розглянути, на які симптоми варто звертати увагу, і яке лікування потрібно людині.

Причини виникнення патології

Головна причина, через яку розвивається стареча астенія – це вікові зміни в організмі людини. Багато з них стають вираженими через захворювання, які з роками придбали хронічну форму.

Хоча синдром старечої астенії частіше розвивається у людей похилого віку у віці після 65 років, зустрічаються випадки більш раннього захворювання. Чим старша людина, тим більше ризик виникнення патології. Кожні 5 років ймовірність появи комплексу патологічних симптомів збільшується на 20%.

Чималу роль в тому, чи розвивається порушення, грає генетична схильність.
До причин, через які розвивається стареча астенія, можна віднести наступні:

 1. захворювання серця і судин;
 2. перенесений вірусної етіології;
 3. хвороби жовчного міхура;
 4. видалення внутрішніх органів в анамнезі;
 5. інфекційні патології;
 6. хвороби органів травлення;
 7. патології легень і бронхів.

Ознаки старечої астенії розвиваються у тих, хто в молоді роки переніс онкологічне захворювання.
Лейкоз — ще один провокуючий фактор. Якщо у людини розвинувся розсіяний склероз, ймовірність, що хвороба з’явиться рано, збільшується.

Захворювання нирок і печінки, особливо ті, що перейшли в хронічну форму перебігу, позначаються на стані крові. Патології, що не були вилікувані, стають причиною розвитку астенії. Хоча захворювання різних органів і систем бувають у всіх, важливо те, як проводиться лікування і повністю людина позбавляється від патології.

Накопичені за роки життя проблеми дають про себе знати в пізньому віці, послаблюють весь організм і призводять до раннього розвитку старечої астенії.

Фактори, які впливають на появу проблем

Якщо з’являється стареча астенія, лікування складніше, ніж рання профілактика. До негативних чинників належить неправильне харчування.

Коли в молоді роки людина недоотримала разом з їжею поживні речовини, її раціон був мізерним і одноманітним, всі органи і системи працювали на межі. У старші роки швидше відбувається збій.

Негативно позначаються надмірні фізичні навантаження. Робота на знос, нічні зміни і недостатній відпочинок збільшують ймовірність розвитку астенії.

Психологічні навантаження, стреси і нервові зриви, перенесені протягом життя, можуть дати про себе знати після 60 років. Нервова система менш стійка, вище ризик розвитку психічних порушень.

Надлишкова маса сприяє розвитку старечої астенії Надлишкова маса тіла заважає людині, особливо в похилому віці. Ймовірність розвитку астенії підвищується.

У старші роки більшість літніх людей страждає від нестачі зубів. Стоматологічні проблеми і патології ротової порожнини часто стають причиною різкого зниження апетиту або навіть повної відмови від їжі. В результаті відбувається стрімке схуднення.

Хвороби кишечника також можуть стати причиною зменшення кількості їжі, що з’їдається. Іноді схуднення пояснюється депресивним станом.

Статистика показує, що ті, хто зустріли старість на самоті, частіше страждають від старечої астенії. Більше ризику серед розлучених і вдівців, сімейні ж стикаються з проблемою рідше, в пізні роки життя.

Слабкість м’язів, слабкий зір і слух, погані умови життя, недолік освіти і звички займатися інтелектуальною діяльністю — все це негативно позначається на нормальної активності людини і збільшує ризик захворювання.

Симптоми розвитку старечої астенії

Якщо виникла стареча астенія, симптоми будуть виражені досить яскраво. Сформована клінічна картина погіршує якість життя людини і скорочує її тривалість. Синдром старечої астенії має п’ять основних ознак:

 • стабільне зниження маси тіла;
 • постійна втрата сили в кистях;
 • млявість і швидка стомлюваність;
 • зменшення швидкості ходьби;
 • скорочення фізичної активності.

Діагноз стареча астенія можна вважати підтвердженим, якщо у людини є відразу 3 і більше симптом.
Наявність 1-2 ознак говорить про преастенічний стан. Стан показує, що в недалекому майбутньому патологія стане більш вираженою. Прогресування захворювання відбувається за 5 років.

Дослідники прийшли до висновку, що одні симптоми астенії провокують розвиток інших. Чим менше рухової активності, тим швидше розвивається слабкість м’язів і зв’язок і скорочується швидкість пересування людини.

Зниження інтелектуальних здібностей один із симптомів старечої астенії

Те ж відбувається і в відношенні маси тіла. Порушується робота центру голоду і насичення, людина може забувати поїсти, кількість їжі скорочується. Через це погіршується харчування внутрішніх органів, загострюються старі захворювання.

До симптомів старечої астенії можна віднести погіршення емоційного стану, депресію, зниження інтелектуальних здібностей, пам’яті. Деякі пацієнти страждають безсонням або розладами сну.
Кісткова система стає крихкою. Можливі переломи. Гормони і вітаміни припиняють вироблятися в необхідній кількості.

Діагностика патології і лікування

Визначити патологію можна за комплексом симптомів. Стан слід відрізняти від інвалідності, яка часто супроводжує людям цього віку.
Якщо з’явилися ознаки старечої астенії, лікування слід починати якомога раніше.

Діагностика старечої астенії
Хвороба швидко прогресує, і тільки за допомогою добре злагоджених дій можна призупинити процес.
Лікування і профілактика старечої астенії включає наступні заходи:
 1. регулярна помірна фізична активність, включаючи силові вправи і заходи для збереження рівноваги;
 2. для підвищення можливості вживання різних продуктів харчування;
 3. підбір збалансованої дієти з підвищеною кількістю калорій;
 4. додавання спецій в страви для підвищення апетиту;
 5. корекція медикаментів, прийнятих регулярно;
 6. емоційна підтримка близьких або соціальних працівників.

Якщо діагностована стареча астенія, методичні рекомендації стосуються облаштування побутових умов, щоб скоротити частоту падінь і отримання травм.

Підлоги не повинні бути слизькими, освітлення повинно бути яскравим. У ванній та туалеті на підлогах повинні бути гумові килимки, а стіни слід обладнати поручнями.

Якщо людині складно ходити, потрібно купити тростину або ходунки. При старечої астенії фізичні вправи дуже важливі. Вони допоможуть всім системам працювати нормально і допоможуть запобігти швидке прогресування хвороби. Після консультації з лікарем можна проводити медикаментозну терапію.

Висновок

Своєчасна профілактика і дбайливе лікування допоможуть уповільнити розвиток старечої астенії і забезпечать літній людині гідне життя, незважаючи на труднощі віку.

 

Похожие статьи