Про те, що психологічна допомога потрібна літнім людям, ви, напевно, навіть не здогадувалися. Однак це так, і ми в приватному будинку для літніх людей в Києві дуже часто спостерігаємо за такими випадками. І не тільки спостерігаємо, але і намагаємося надати посильну допомогу силами свого психолога. Спробуємо розповісти детальніше, в яких випадках їм така допомога потрібна і як правильно її надавати, щоб не нашкодити.
В яких випадках літніх людям потрібно психологічна підтримка?
Є кілька загальних випадків, коли без психологічної допомоги пенсіонерам не обійтися:
- Літня людина відчуває фінансові проблеми. Всім відомо, що пенсії сьогодні не вистачає на те, щоб себе забезпечити, а працювати в такому поважному віці складно, та й роботи як такої для літніх в нашій країні небагато. У суспільстві побутує думка, що пенсіонери – це «тягар» для трудящих, які повинні платити податки на виплату допомог і пенсій. Додайте до цього відсутність поваги з боку молодих людей – і ось вже привід для роботи психолога в наявності.
- Взаємовідносини літньої людини і суспільства навколо. Погодьтеся, сьогодні вони складні. Коло спілкування у пенсіонера дуже обмежений, а смерть близької людини. Який довгий час був поруч, взагалі може вибити з сідла. У зв’язку з цим дуже хороший терапевтичний ефект дає приватний пансіонат для людей похилого віку в Києві, де спілкування дуже багато, але і там є приводи для смутку і спілкування з психологом.
- Для людей із вадами фізичне здоров’я, відсутність сил негативно впливають на психологічне здоров’я. Хронічні захворювання призводять до того, що людина не може обслуговувати себе самостійно – до речі, в цьому випадку дуже допомагає участь будинку престарілих в Києві, де за літніми людьми дивляться дуже уважно і акуратно. Якщо ж людина живе один або в родині, де він мало кому цікавий, погіршення його здоров’я відбивається негативно на сприйнятті світу.
- Люди. Знаходяться на пенсії, мало схильні до самостійної організації свого дозвілля. Їм складно зібратися, складно організуватися, складно комунікувати. Через це виникають проблеми в спілкуванні і виникає страх самотності. Знову ж, цих проблем можна уникнути, якщо поселити літньої людини в будинок для людей похилого віку в Києві, де всі такі ж, як він, а значить, знайти спільну мову буде набагато легше.
Методи психологічної допомоги
На сьогоднішній момент психологи виділяють наступні варіанти для допомоги людям похилого віку:
- Просвітництво в питаннях психології. Полягає у вивченні спеціальної літератури. У ній міститься інформація про те, що відбувається з особистістю, які етапи вона проживає. Головне – зрозуміти, що все, що відбувається – це нормально.
- Консультування. Дієвий спосіб позбавлення від проблем, пов’язаних з психікою. Передбачає індивідуальний підхід. Часто практикується в пансіонаті для людей похилого віку в Києві. В результаті він не замикається в рамках своїх проблем (багато з яких можуть бути надуманими), у нього не розвивається депресивний стан.
- Колективна робота. До групи збираються люди, які відчувають схожі проблеми. Це досить продуктивний спосіб надання допомоги. Він сприяє налагодженню комунікацій між пенсіонерами. В інтернатах для престарілих в Києві така терапія практикується досить часто.
Зарубіжні фахівці, які приділяють багато уваги роботи з літніми людьми, пропонують психологам бути дуже обережними, коли ті працюють з пенсіонерами. Бажання фахівця розкрити людині очі, змусити його усвідомити себе і свій вік можуть призвести до несподіваних наслідків – виникнення тривожного, стурбованого, близького до депресивного стану. Ось чому в будинок для людей похилого віку в Києві беруть тільки висококваліфікованих психологів, які спеціалізуються на роботі саме з цією віковою групою. Якщо у фахівця немає достатнього досвіду в роботі з людьми похилого віку, то краще замінити психологічну терапію екскурсіями, пікніками, настільними іграми і прогулянками – їх цінність в цьому випадку може бути набагато вище.